Písně Marie von Ebner-Eschenbach spojující národy

Tisková zpráva, radnice Korneuburg, listopad 2010

Ve středu 24. listopadu  2010 se v historické zasedací radniční síni v Korneuburgu uskutečnila rakouská premiéra zhudebněných veršů a rýmů  Marie von Ebner-Eschenbachové. Spisovatelka a básnířka pocházela z jižní Moravy a vdala se do Vídně.

Starosta Christian Gepp přivítal četné české a rakouské hosty a vyjádřil přesvědčení, že hranice překračující kulturní akce podstatnou měrou přispívají ke zlepšení oboustranných vztahů a vyslovil též naději, že v budoucnosti bude silnější to, co oba odvěké sousedy spojuje, než to co je rozděluje.

Organizátoři „Kunštát Pro Futuro“ a „Zukunftsbezirk-Donaustadt“  angažovali zpěváka Vladimíra Richtera, jehož na klavír virtuózně doprovázel Petr Hala.

Skladatel a manžel Moriz napsal s velkým vcítěním hudbu k dílům své ženy a své neteře  Sophie, jež zcela zapomenuta, byla objevena v odlehlém archivu na jižní Moravě. O  Marii von Ebner-Eschenbachové, Morizi von Ebner-Eschenbachovi a jeho neteři Sophii von Waldburg-Syrgensteinové zasvěceně hovořili germanistka PhDr. Eleonora Jeřábková ze zámku v Lysicích (místo nálezu), Prof. PhDr., Jiří Munzar, CSc., profesor na Masarykově univerzitě v Brně a Univ.- Prof. Dr. Martin Eybl z Univerzity hudebních a výtvarných umění ve Vídni.

Autorkou projektu byla  Mgr. Karolína Marešová z Brna. Návazně se při otvírání letošního  Korneuburského adventního kalendáře uskutečnila v restauraci Rattenfänger (Krysař) premiérová oslava, během níž přišla mezi hostiteli a hosty z České republiky, na přetřes též budoucí hospodářská spolupráce obou sousedních regionů.  Starosta Gepp a obecní radní Minnich domluvili na jaro 2011 návštěvu v jihomoravské metropoli Brně. Korneuburg se  stal v tento den opět místem aktuálního kulturního dění s výhledem na slibnou,  budoucí hospodářskou spolupráci.

Comments are closed.